AWGIE Awards

2017

Christian White - Creswick
AWGIE Award Nomination for Short Film

Jacquelin Perske - Seven Types of Ambiguity
Michael Lucas - The Wrong Girl: Episode 3
AWGIE Award Nomination for Series or Miniseries (More than 4 hours duration)

Glen Dolman - High Life
AWGIE Award Nomination for Television - Telemovie or Miniseries (Less than 4 hours duration)

John Campbell - Fancy Boy ‘Three Wishes’
AWGIE Award Nomination for Comedy - Sketch or Light Entertainment

2016

Belinda Chayko - Barracuda
AWGIE Award For Television Mini Series - Adaption

Hilary Bell - The Red Balloon
AWGIE Award for Childrens Theatre

Jane Allen with Jon Bell - Cleverman
Louise Fox - Glitch
AWGIE Award Nomination for Television: Miniseries – Original

Michael Lucas - Wentworth: Season 4, ‘Plan Bea’
AWGIE Award Nomination for Television Series

Nicholas Verso - Boys in the Trees
AWGIE Award Nomination for Feature Film- Original

Penelope Chai - LONG FORM Mary, Mary
MONTE MILLER Award


2015

Christopher Lee - Gallipoli
AWGIE Award nomination for Television Mini Series - Adaptation

Louise Fox - The Kettering Incident
AWGIE Award nomination for Television Mini Series - Original

Jacquelin Perske - Deadline Gallipoli
AWGIE Award for Television Mini Series - Original

Jane Allen - Love Child: Series 2
AWGIE Award nomination for Television Mini Series - Original

Michael Lucas - Offspring: Episode 511
AWGIE Award for Television - Series

Stuart Page - The Doctor Blake Mysteries: Series 3, ‘Darkness Visible’
AWGIE Award nomination for Television - Series

Stuart Page - Wentworth: Series 3, ‘The Governor’s Pleasure’
AWGIE Award for Television - Series

Robert Connolly - Paper Planes
AWGIE Award nomination for Feature Film - Original

Brooke Goldfinch - Red Rover
AWGIE Award nomination for Short Film

2014

Niki Aken - Anzac Girls
AWGIE Award for Television Mini Series - Adaptation

Patrick Brammall - The Moodys
AWGIE Award nomination for Comedy: Situation or Narrative

Belinda Chayko - Old School
AWGIE Award nomination for Television Mini Series - Original

Andrew Denton AWGIE Award for Outstanding Contribution to Australian Comedy

Craig Irvin - Nowhere Boys
AWGIE Award for Childrens Television -P

Michael Lucas - Offspring
AWGIE Award nomination for Televisions series

Justin Monjo - The Code
Major AWGIE Award

Justin Monjo - The Code
AWGIE Award for Television Mini-series - Original

Roger Monk - Nowhere Boys
AWGIE Award nomination for Childrens Television -P

2013

Robert Connolly - Underground: The Julian Assange Story
AWGIE Award for Telemovie: Adaptation

Suzie Miller - Driving Into Walls
AWGIE Award nomination for Theatre for Young Audiences

Suzie Miller - Cross Sections
AWGIE Award for Radio: Adaptation

Kim Mordaunt - The Rocket
AWGIE Award for Feature Film: Screenplay Original

Morgan O’Neill - Drift
AWGIE Award nomination for Feature Film: Screenplay Original

Jacquelin Perske
Foxtel Fellowship award

Jeff Truman - Underbelly: Badness
AWGIE Award for Television: Mini Series Original

Jeff Truman - Underbelly: Squizzy
AWGIE Award nomination for Television: Mini Series Original

2012

Michelle Law - SLiDE
AWGIE Award for Interactive Media

Michael LucasNot Suitable For Children
AWGIE Award for Feature Film – Original

Michael LucasOffspring: Episode 206
AWGIE Award for Television – Series

Roger MonkDance Academy: A Good Life
AWGIE Award nomination for Children’s Television – C Classification

Jacquelin PerskeSpirited: I’ll Close My Eyes
AWGIE Award nomination for Television – Series

Jeff TrumanUnderbelly: Razor
AWGIE Award nomination for Television Mini-Series – Adaptation

2011

Raimondo CorteseYet to Ascertain the Nature of the Crime
AWGIE Award for Community & Youth Theatre

Craig IrvinTethered
AWGIE Award nomination for Short Film

Christopher LeePaper Giants: The Birth of Cleo
AWGIE Award nomination for Television: Mini Series Original

Chris Lilley
Fred Parsons Award for Outstanding Contribution to Australian Comedy

Ned ManningRomeo and Juliet Intensive
AWGIE Award nomination for Theatre for Young Audiences

Jacquelin PerskeSpirited - Episode 7: Riders on the Storm
AWGIE Award nomination for Television: Series

2010

Robert ConnollyBalibo
AWGIE Award for Feature Film: Screenplay Adaptation

Glen DolmanHawke
AWGIE Award for Telemovie (Original)

Sarah LambertDance Academy - Growing Pains
AWGIE Award nomination for Children’s Television: C Classification

Suzie MillerTransparency
AWGIE Award nomination for Theatre: Stage

Jacquelin PerskeSpirited - The Man Who Fell to Earth
AWGIE Award for Television: Series

2009

Christopher LeeRush - Episode 1
AWGIE Award nomination for Best Television Series

Christopher LeeRush - Episode 4
AWGIE Award for Best Television Series

Belinda ChaykoSaved
AWGIE Award for Best Telemovie Original

2008

Suzie Miller
Kit Denton Fellowship Award

Jonathan OgilvieThe Tender Hook
AWGIE Award nomination for Feature Film Original

2007

Tony AyresThe Home Song Stories
AWGIE Award for Feature Film Original

Paul BrownMaralinga
AWGIE Award nomination for Community and Youth Theatre

Tee O’NeillRequiem for the Twentieth Century
AWGIE Award nomination for Stage

Matthew SavilleNoise
AWGIE Award nomination for Feature Film Original

Fiona SeresDangerous
AWGIE Award nomination for Television Series

© RGM Artists 2012 | Privacy Policy | Terms of Use

Site By MAXCO